BAĞIMSIZ YAŞAM İÇİN İSTİHDAM
Bize Ulaşın
İtalya Başlangıc Toplantısı
EFIL (Bağımsız Yaşam için İstihdam) Projesi başlangıç ​​toplantısı 11-13 Şubat 2020 tarihlerinde Türkiye, İtalya, İspanya ve Avusturya'dan proje ortaklarının katılımıyla İtalya'nın Foligno kentinde gerçekleştirildi.
Proje ortakları, Foligno'da ve çevre bölgelerde yaşayan insanların eğitim ve istihdam ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir vakıf olan Centro Studi'de bir araya gelerek proje sürecini tartıştı. Türkiye, İtalya, İspanya ve Avusturya'dan kurumlarını temsil eden katılımcılar, kurumlarının faaliyetleri üzerinden projeye nasıl katkı sağladıklarını ortaya koydular. Toplantıda Koordinatör Prof. Dr. Atilla Cavkaytar tarafından EFIL'in amacı ve genel özellikleri hakkında bilgi verildi. Farklı ülkelerden insanlarla deneyimlerini paylaşmak için çalışmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Eskişehir Valisi Akın Ağca, Eskişehir'deki korunaklı işyerleri gibi zihinsel engellilerin istihdamına yönelik projelerini anlattı.
Ayrıca proje ortakları, ülkelerinin korumalı işyerleri, kota rejimi, mesleki rehabilitasyon ve zihinsel engelli istihdamına yönelik devlet teşvikleri gibi sosyal haklar ve çalışma koşulları ile ilgili yasal düzenlemeleri hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Görüşmelerde Sosyal Hizmet Kurumları, Sosyal Kooperatifler ve Meslek Yüksekokulları temsilcileri kendi alanlarındaki çalışma alanlarını, sistemlerini ve projelerini sunarak Foligno'da zihinsel engelli bireylerin bağımsız yaşamlarının gelişmesine nasıl katkı sağladıklarını anlattılar.
Projenin açılış sempozyumunun 3-6 Haziran 2020 tarihlerinde Anadolu Üniversitesi tarafından Eskişehir'de yapılması planlanmaktadır. Proje ortakları, akademisyenler, farklı ülkelerden devlet ve özel kurum temsilcileri, ülkelerinin en iyi uygulamalarını ve istihdam konusunda durum analizlerini sunacaklardır. zihinsel engelli birey. Açılış sempozyumunun amacı; katılımcılara, ailelere, zihinsel engelli istihdamı konusunda çalışan öğretmenlere, işe alımda çalışan profesyonel danışmanlara, işe alımda katkı sağlayacak işverenlere ve Türkiye'de iş alanında çalışanlara mesleki eğitim konusunda bilgi vermektir.